به کجا نظر کنم
پیامبر
wikichavoshi
ایفه
afagraphy.com
آپارات
davat
badiha
http://www.ketab.org.ir/BookList.aspx?Type=Publisherid&Code=298446&pageIndex=1&pageSize=10
سبد-خرید-2
  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 143
  • بازدید هفته: 17,985
مهربانان
افق مهربانی
photo_2015-09-15_07-42-54
fathers
تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

جشنواره ” زوج خوشبخت” در بیرجند برگزار می‌شود

jPch4stxiTkD

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، مریم مهرور، امروز ۱۰ مرداد، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: هفته ازدواج از ۱۲ مرداد آغاز و تا ۱۸ ادامه دارد و طی این هفته حدود ۲۳ برنامه شاخص در خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری برنامه‌هایی چون اردوهای گردشگری، کمپین‌ها، جشنواره و نمایشگاه‌ها در این هفته، تصریح کرد: شعار هفته ازدواج امسال «ازدواج ساده، مهربانی مفصل» است.

معاون فرهنگی ورزش و جوانان خراسان جنوبی بیان کرد: شاخص ترین برنامه در هفته ازدواج برگزاری جشنواره “زوج خوشبخت” است که ۱۶ مردادماه جاری در مرکز استان برگزار شده و از تعدادی از خادمین ازدواج و زوج‌های ویژه تجلیل می‌شود.

مهرور با اشاره به اینکه نمایشگاه ازدواج نیز از ۱۵ مردادماه به مدت پنج روز برپا می‌شود، افزود: با پیگیری‌های بسیار، توانستیم مجوز افتتاح یک مرکز مشاوره ازدواج دیگر را دریافت کنیم و ۱۲ مردادماه دومین مرکز مشاوره ازدواج را در استان افتتاح خواهیم کرد.

وی با اشاره به فعالیت ۳۰ سمن در سطح استان، تصریح کرد: از این تعداد ۲۷ سمن فعالیت خاص و ویژه دارند و یک سمن از خراسان جنوبی نیر توانست ابتدای سال جاری به ثبت ملی برسد.

معاون فرهنگی ورزش و جوانان خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۲ بانک در استان وام ازدواج را در اختیار جوانان قرار می‌هند.

بر گرفته از www.jamaran.ir

تاریخ انتشار : ۱ خرداد ۱۳۹۸

رمضان ماه مهربانی ها در فرهنگسراس اشراق

Hamgardi_5420cbx3e1C

ساکنان شرق تهران، هر شب در فرهنگسرا گردهم می‌آیند

نشاط رمضانی در «اشراق»

فرشاد شیرزادی‌-خبرنگار: شهروندان از پیر و جوان و کودک و نوجوان به محفل شاد شب‌های رمضان پا می‌گذارند تا لحظاتی را به شادی بگذرانند.

فرهنگسرای اشراق

«مهدی تنهایی» مسئول کل غرفه‌هاست. در گوشه‌ای از محوطه فرهنگسرا ایستاده و با دقت به قیمت‌ شربت‌های مختلف و عرقیجات و عرضه نان سنتی خراسانی و آش و حلیم نظارت دارد. او می‌گوید: «مردم در این محفل واقعاً شادی را تجربه می‌کنند. » به صدای موسیقی سنتی و پاپ که در باغ طنین‌انداز می‌شود اشاره می‌کند و می‌گوید: «ما در اینجا برای کودکان و نوجوانان هم برنامه‌های ویژه‌ای داریم. تلاش می‌کنیم تا تصویری که از ماه رمضان در ذهن کودکان شرق تهران به یاد می‌ماند، تصویری زیبا و پرنشاط باشد. در عین حال با حضور روحانیون و اجرای برنامه‌های دینی همان‌طور که شاهدید معنویت خاصی در این مکان حکمفرماست. » با تنهایی در باغ فرهنگسرا قدم می‌زنیم. جایی که حدود ۴۰۰ صندلی برای نشستن حضار در نظر گرفته شده و برنامه استیج از ساعت ۶ بعدازظهر برپاست. تنهایی ما را با غرفه‌هایی که انواع نوشیدنی، اعم از آب زرشک، آلو جنگلی، آب انار، آب زردآلو، آب آلبالوی طبیعی به فروش می‌رسانند آشنا می‌کند. تا لحظاتی دیگر افطار می‌شود و در تاریک روشنای غروب، شهروندان شرق تهران می‌توانند در این مکان، آرامش خاصی را تجربه و افطار کنند. اینجا به مکان شادی برای بچه‌ها تبدیل شده و آنها با آدمک‌های بزرگ در قالب عروسک‌ها بازی می‌کنند. اینجا جای سوزن انداختن نیست.

  • ایجاد نشاط هدف اصلی ماست

رئیس فرهنگسرای اشراق و مدیر فرهنگی و هنری شهرداری شرق تهران را در دفتر کارش می‌یابیم. با زبان روزه از چند و چون برگزاری این محفل شاد سخن می‌گوید و می‌افزاید: «اینجا برای نشاط شهروندان طراحی شده است. » «رضا دوست‌علی» می‌گوید: «سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به مناسبت ماه مبارک رمضان که سرشار از خیر و برکت است، اقدام به برگزاری چنین محفلی کرده است. سعی داریم در این محفل از رأفت و مهربانی سود بجوییم و مردم برای لحظاتی مشکلات روزمره‌شان را فراموش کنند و به فرهنگسرای اشراق بیایند. »

  • فروش عرقیجات برای روزه‌داران

دوست‌علی با تأمل و طمأنینه درباره برگزاری این جشن در یکی از بزرگ‌ترین فرهنگسراهای شرق تهران می‌گوید: «سعی داریم به مناسبت ماه مبارک رمضانمجموعه‌ای از فعالیت‌های فرهنگی را به شهروندان ارائه دهیم. همچنین در برنامه استیج تلاش کرده‌ایم موسیقی‌های خوب و به یادماندنی برای شهروندان تدارک ببینیم. در غرفه‌ها نیز صنایع‌دستی استان‌های مختلف عرضه می‌شود و با نازل‌ترین قیمت به فروش می‌رسد. عرقیجات و شربت نیز با توجه به نیاز روزه‌داران عرضه می‌شود. این اقدام همزمان با گلابگیری در فرهنگسرای شرق تهران انجام می‌شود و از قضا مورد استقبال شهروندان نیز قرار گرفته است. اینجا فروش گلاب تازه و اصل را برای شهروندان در اولویت قرار داده‌ایم. »

  • صنایع‌دستی استان‌های مختلف

مدیر فرهنگسرای اشراق می‌گوید: «بخشی از صنایع‌دستی از استان بوشهر به اینجا آمده است. این صنایع با صدف درست شده‌اند و از سوی دیگر صنایع‌دستی شهر اصفهان نیز در اینجا عرضه می‌شود. خاتم‌کاری و میناکاری در کنار صنایع‌دستی در حوزه چوب و مس نیز ارائه می‌شود. اینجا هر شب شلوغ می‌شود و برخی از شهروندان برای خرید عرقیجات به اینجا می‌آیند. در کنار این مجموعه بعد از افطار، غرفه‌هایی را تدارک دیده‌ایم تا به بهترین شکل بتوانیم از شهروندان پذیرایی کنیم. غرفه‌هایی که در آنها آش، چای، کباب و انواع غذاها به اهالی شرق تهران عرضه می‌شود. در کنار این غرفه‌ها انواع نان‌های محلی هم پخته می‌شود. همچنین غرفه‌ای به شهر یزد اختصاص دارد که در آن انواع شیرینی‌های یزدی به فروش می‌رسد که طرفداران خاص خودش را دارد. سوغات اصفهان هم شامل گز و پولکی در بخش دیگری از این فرهنگسرا به فروش می‌رسد. »

  • موسیقی در فرهنگسرا

در این فرهنگسرا انواع موسیقی‌های پاپ و سنتی نیز گوش را می‌نوازد. دوست‌علی می‌گوید: «نیم ساعت پس از افطار، برنامه‌های صحنه‌ای و استیج ما شروع می‌شود. برنامه‌ها از ساعت ۲۱ به دو قسمت تبدیل می‌شود که مناسب و متناسب با ماه مبارک در نظر گرفته شده است. حضور روحانیان برای درس‌ها و فعالیت‌های قرآنی را در فرهنگسرای اشراق غنیمت می‌شماریم و هر شب از آنها دعوت می‌کنیم تا در کنار مردم و با مردم باشند. بخش دیگر نیز شامل فضای محتوایی است تا فضایل ماه مبارک رمضان را برای مردم بازگو کنند. هر شب این برنامه‌ها عنوان خاصی دارد و شامل برنامه خاصی می‌شود. به‌طور مثال ۵ روز نخست ماه مبارک رمضان موضوع بحث روحانیان «مهربانی با خود و خدا» نام داشت که اتفاقاً به قول حافظ‌خوان‌ها در نظر افتاد و مورد استقبال قرار گرفت. ۵ روز دوم نیز «مهربانی با خانواده» نام داشت. »

  • خداحافظی با اشراق 

دوست نداریم از محفل نورانی ماه مبارک رمضان دور شویم ولی لاجرم باید از در فرهنگسرا پا بیرون بگذاریم. اینجا تا ساعت ۲۴ هر شب می‌توان به دور از مشغله‌های روزمره دمی آرام نشست و به قول معروف شاد بود.

  • عرضه نان سنتی خراسان

«عباس بخشی بجستانی» در غرفه‌ای نان سنتی خراسان می‌پزد. او که با علاقه و اشتیاق خاصی این کار را انجام می‌دهد، می‌گوید: «من این کار را دوست دارم و به گمانم پخت نان سنتی هنر محسوب می‌شود. بجستان در جنوب خراسان رضوی واقع شده است. » او بر خلاف مردم مشهد مقدس به پخت نان و دم کردن چای «تیار کردن» نمی‌گوید و توضیح می‌دهد: «مردم بجستان به پخت نان همان پخت نان می‌گویند. » به یکی از نان‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «این نان سنتی مخصوص خراسان است و در هر نانوایی و مجموعه‌ای پیدا نمی‌شود. می‌بینید که مردم با اشتیاق این نان‌ها را می‌خرند و به قول معروف بعد از افطار سق می‌زنند. من در نمایشگاه‌های مختلف حضور دارم اما فرهنگسرای اشراق و شرق تهران همواره برایم تداعی‌کننده حال و هوای دیگری است. » به نان دیگری اشاره می‌کند و یکی‌شان را از تنور درمی‌آورد و اضافه می‌کند: «باید بگویم که ما این نان‌های مخصوص مغزدار را بدون روغن درست می‌کنیم به همین دلیل بسیار خوشمزه و دلچسب است. ما نان را بخارپز می‌کنیم و سپس درون تنور قرار می‌دهیم. »

به سمبوسه‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «لای این نان‌ها عدس، سیب‌زمینی، سبزیجات معطر و کنجد می‌پیچیم. یک نوع نان دیگر هم داریم که لای آنها گوجه و بادمجان می‌پیچیم. سمبوسه قارچ و گوشت و قارچ و مرغ هم سبزیجات خاص خودش را دارد. لای این سمبوسه‌ها اسفناج قرار می‌دهیم. » بخشی متولد سال ۱۳۵۷ است و با اشتیاق نان به دست مشتری‌های شرق تهران می‌دهد. می‌گوید: «من عرضه نان سنتی را پیشتر برای نمایشگاه‌ها انجام می‌دادم. پخت نان را نیز از دوران کودکی و نوجوانی به اصطلاح از دست پدر و مادرم یاد گرفتم. فرهنگسرای اشراق همواره فرهنگسرای شلوغی است. حقیتاً این چندمین مرتبه است که به این فرهنگسرا آمده‌ام. غرفه‌داران خوبی هم داریم و با مسئول کل غرفه‌ها یعنی آقای تنهایی نیز رابطه خوبی دارم. این هم دلایل دیگری است که می‌بینید الآن سر و کله من اینجا پیدا شده است. خوب به خاطر دارم که چندین سال پیش برای نخستین بار به نمایشگاه بین‌المللی آمدم و آن نمایشگاه برای مردم عشایر تدارک دیده شده بود. از آن روز به بعد بیشتر به تهران و به‌ویژه به شرق تهران می‌آیم و دلبستگی خاصی در قلبم بین من و مردم شرق برقرار شده است. »

تاریخ انتشار : ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

رمز موفقیت خانواده های شاد و مهربان چیست؟

1396829-8

میان وعده‌های شان را هوشمندانه انتخاب می‌کنند

پدر و مادر می‌توانند با انتخاب‌های سالم غذایی بر نحوه‌ی تغذیه‌ی فرزندان و عملکرد مغزشان اثر بگذارند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند بچه‌هایی که والدین آن‌ها انواع غذا‌های سالم و متنوع را به جای هله هوله و غذا‌های فرآوری شده به عنوان اسنک و میان وعده خریداری می‌کنند، کمتر سراغ غذا‌های ناسالم می‌روند..

آهسته غذا می‌خورند

خانواده‌های سالم با استرس و عجله سر میز غذا حاضر نمی‌شوند. آن‌ها می‌دانند که وقت غذا خوردن فقط باید غذا بخورند، غذا را خوب بجوند و عجله نداشته باشند. این عادت خوب باعث می‌شود زمان کافی برای لذت بردن از غذا داشته باشند.

با سالمندان و بزرگ‌تر‌های خانواده با مهربانی رفتار می‌کنند

مراقبت کردن از افراد سالمند و رسیدگی به آن‌ها یک راه بسیار عالی برای نشان دادن محبت و قدردانی از آنهاست و به این معنی نیست که همه چیز خود را فدا کنید. خانواده‌های سالم می‌دانند که اگر پدربزرگ یا مادربزرگ در خانه‌ی آن‌ها و در کنارشان زندگی می‌کند، همه‌ی اعضای خانواده و تصمیم‌هایی که می‌گیرند تحت تاثیر این موضوع قرار خواهد گرفت (چه مثبت و چه منفی). اما یک خانواده‌ی سالم می‌تواند به خوبی این مسئله را مدیریت کند و در عین حال با مهربانی و احترام و مراقبت، نیاز‌های فرد سالمند را با کمک هم پاسخ بدهد.

رابطه‌ی پدر و مادر به هر رابطه‌ی دیگری اولویت دارد

خانواده‌های سالم به رابطه‌ی زن و شوهر پیش از هر چیزی اهمیت می‌دهند، از جمله بچه‌ها. پدر و مادر یک خانواده‌ی سالم، اوقات دو نفره‌ی خود را به هیچ قیمتی نادیده نمی‌گیرند و می‌دانند که اگر با هم رابطه‌ای صمیمیانه و عمیق داشته باشند، همه‌ی اعضای خانواده شادتر و سالم‌تر خواهند بود.

وقتی با هم هستند، موبایل و … را کنار می‌گذارند

اعضای یک خانواده‌ی سالم وقتی در کنار هم هستند به فعالیت‌هایی می‌پردازند که ربطی به ابزار‌های الکترونیکی ندارند. هر چند دور هم تلویزیون تماشا کردن می‌تواند آرامشبخش باشد و فرصت‌های خوبی برای تفریح کردن فراهم کند، اما پرداختن به فعالیت‌هایی که همه بتوانند در سطح خود در آن شرکت داشته باشند و با هم گفتگو کنند مهم‌تر است.

موفقیت‌های هم را جشن می‌گیرند

خانواده‌های سالم و شاد راهی برای هر یک از فرزندان خانواده پیدا می‌کنند تا بتوانند خودشان را نشان بدهند. آن‌ها استعداد بچه‌ها را پیدا می‌کنند و برای‌شان امکاناتی فراهم می‌کنند تا بتوانند به موفقیت برسند. سپس پیروزی‌های حتی کوچک‌شان را جشن می‌گیرند و با هم شادی می‌کنند.

با هم آشپزی می‌کنند

اینکه فقط یک نفر غذا درست کند و همه بخورند، شیوه‌ی درستی نیست. در خانواده‌های سالم همه‌ی اعضا در آشپزی سهم دارند. تهیه کردن یک وعده غذای سالم نیازمند این است که هر یک از اعضای خانواده در خریدن، آماده کردن و آشپزی سهم داشته باشند. غذایی که از همان مرحله‌ی خرید تا میز غذا با همکاری همه تهیه شده باشد، می‌تواند بسیار لذت بخش و تجربه‌ای آموزنده باشد. یک خانواده‌ی سالم سر میز غذا گپ و گفتی جالب و صمیمانه دارد و همه‌ی افراد در مورد موضوعی مناسب با هم حرف می‌زنند و تبادل نظر می‌کنند.

با هم به پیاده روی می‌روند

پیاده روی آنهم با خانواده از معدود فعالیت‌هایی است که بسیار مفید و مفرح است. پیاده روی باعث می‌شود انرژی بگیرید، خلق و خوی بهتری پیدا کنید، اضطراب‌تان کم شود و سوخت و سازتان را بالا ببرید و البته شب، خواب بهتری داشته باشید.

هر روز دور هم غذا می‌خورند

هنگام غذا خوردن فرصت بسیار خوبی برای برقراری یک ارتباط با کیفیت است. اگر معمولا به ندرت می‌توانید همه‌ی اعضای خانواده را همزمان دور میز غذا جمع کنید، زمانی را مشخص کنید که همه بتوانند در خانه باشند و به همان زمان پایبند باشید.

اهل قدردانی و تشکرند

خانواده‌های سالم این فرهنگ را دارند که بابت کوچک‌ترین داشته‌ها نیز قدردان باشند. این حس و عادت باعث می‌شود از همدیگر نیز بابت هر خدمت کوچکی تشکر کنند و جوی در خانه ایجاد شود که با انرژی‌های مثبت جاری، همه‌ی افراد خانواده، سالم و شاد باشند.

شاد بودن را به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند

شاید به نظر برسد شادی مقوله‌ای مرتبط با سلامتی نیست، اما هست! شما هر چه شادتر باشید بیشتر انگیزه دارید که به سلامتی خود برسید. بچه‌های شادتر در مدرسه و تحصیل عملکرد بهتری دارند و پدر و مادر شادتر، بهتر می‌توانند مسئولیت‌های خود را انجام دهند. آدم‌های شاد معمولا بخشنده‌تر و قدردان‌ترند و از همه مهم‌تر، معنای بیشتری از زندگی خود درک می‌کنند. خانواده‌ای که شاد است، رفتار‌های سالم‌تری در تغذیه و ورزش دارد، در نتیجه سالم‌تر است.

با هم بازی می‌کنند

خانواده‌های سالم از زمان بازی بچه‌ها به عنوان فرصتی برای با هم بودن و تحرک داشتن استفاده می‌کنند.

ابزار‌های الکترونیکی به اتاق خواب‌شان راهی ندارد

تقریبا همه‌ی کارشناسان توافق نظر دارند که ابزار‌های الکترونیکی نباید شب‌ها وارد اتاق خواب بچه‌ها شوند. بچه‌ها باید یاد بگیرند که اتاق خواب فقط جای خواب و استراحت است.

با هم استرس‌شان را کنترل می‌کنند

اعضای یک خانواده‌ی سالم در پایان روز، زمانی را به آرامش و ریلکس شدن اختصاص می‌دهند، با هم یوگا تمرین می‌کنند، ذهن آگاهی می‌کنند و یا پیش از خواب دور هم داستان می‌خوانند.

هله هوله‌ها را جلوی چشم نمی‌گذارند

شما همان چیزی را می‌خورید که جلوی چشم‌تان است. پس بهتر است اسنک‌های سالم را کاملا در معرض دید بگذارید و هله هوله‌ها را دور از دید. میوه‌ها و سبزی‌های رنگی و جذاب را روی کانتر آشپزخانه قرار دهید تا وقتی گرسنه هستید به این اسنک‌ها، زود و راحت دسترسی داشته باشید.

نه فقط موفقیت، تلاش را هم تحسین و تشویق می‌کنند

یکی از عادت‌های خانواده‌ی سالم این است که فقط موفقیت‌ها و پیروزی‌ها را تحسین نمی‌کنند، بلکه تلاش و پشتکار را نیز تحسین می‌نمایند، حتی اگر منتهی به موفقیت نشود. در خانواده‌ی سالم، اگر یکی از اعضا مسئولیت خود را به طور کامل انجام ندهد، او را سرزنش نمی‌کنند، بلکه کمکش می‌کنند تا کارش را بهتر انجام بدهد. شما باید تلاش افراد را هر چقدر هم که اندک باشد ببینید و تحسین کنید؛ این یک عادت سالم است.

در مورد مسائل مالی خانواده با هم حرف می‌زنند

در خیلی از خانواده‌ها مرسوم نیست که در مورد مسائل مالی با هم مشورت کنند، اما نباید اینطور باشد. خانواده‌های سالم در مواجهه با مشکلات مالی از حرف زدن در مورش طفره نمی‌روند و تصمیمات مالی را با مشورت هم می‌گیرند. در تصمیمات مالی یک خانواده‌ی سالم جایی برای خیال بافی و احساس گناه و شرمندگی وجود ندارد و در مواقع سختی، همه پشتیبان هم هستند.

نقاط قوت هم را می‌بینند

در یک خانواده‌ی سالم، اعضای آن برای دیدن خوبی‌ها و نقاط قوت هم وقت می‌گذارند و به هم کمک می‌کنند تا به جای تمرکز روی عیب‌ها، اشکالاتی که در تعاملات‌شان وجود دارد ساده‌تر حل کنند.

منصفانه می‌جنگند

خانواده‌های سالم محیطی مطمئن برای ارتباط سالم ایجاد می‌کنند، جایی که هر کسی بتواند به این اطمینان برسد که احساساتش درک شده و مورد احترام است. اعضای یک خانواده‌ی سالم می‌دانند که اختلاف نظر طبیعی است و لزومی ندارد همیشه با هم موافق باشند، اما این را نیز می‌دانند که باید احساسات هم را درک کنند. آن‌ها بلدند منصفانه با هم جر و بحث کنند، بدون اینکه به نظر کسی بی‌احترامی شود. در یک حانواده‌ی سالم، اعضای به سلاح حل مسئله به شیوه‌ای عادلانه مجهزند.

همدیگر را کنترل و محدود نمی‌کنند

خانواده‌های سالم سعی نمی‌کنند فرزندان را کنترل کنند، و به جای اینکه هر مسئله‌ی جزئی را تحت کنترل بگیرند، ابزار‌های لازم برای کنترل رفتار را در اختیارشان می‌گذارند. مثلا همه‌ی خانواده‌ها دوست دارند فرزندان‌شان سراغ مواد مخدر نروند، و بهترین کاری که یک خانواده‌ی سالم انجام می‌دهد، آموزش و آگاهی دادن به فرزندان است تا یاد بگیرند به طور مستقل و مطلع، برای خود تصمیم بگیرند.

بچه‌ها را لوس نمی‌کنند و مثل یک بزرگسال با آن‌ها حرف می‌زنند

با بچه‌های‌تان زیاد حرف بزنید و درمورد موضوعات مهمی، چون زندگی، علم، دنیای شگفت انگیزی که در آن زندگی می‌کنیم، اخبار و حتی سیاست با آن‌ها گفتگو کنید. سعی کنید خیلی زود، بچه‌گانه و لوس حرف زدن با بچه‌ها را کنار بگذارید و از صدای معمولی‌تان برای حرف زدن با بچه‌ها استفاده کنید. نظرشان را در مورد مسائل گوناگون بپرسید و به گفتگوهای‌تان رنگ و بوی نصیحت ندهید.

از هم عذرخواهی می‌کنند

بچه‌ها وقتی کار اشتباهی مرتکب می‌شوند باید عذرخواهی کنند، اما پدر و مادر نیز اگر مرتکب خطایی شدند باید عذرخواهی کنند. شاید این توصیه باب طبع خیلی از بزرگ‌تر‌ها نباشد، اما در رابطه‌ی بین والدین و فرزندان، تاثیر بسیار بزرگی می‌گذارد و خانواده‌های سالم این را خوب می‌دانند.

اغلب سفر می‌کنند

خانواده‌های سالم به طور منظم برای رفتن به سفر برنامه ریزی می‌کنند. سفر کردن فرصت بسیار خوبی برای افراد خانواده است تا چیز‌هایی را با هم یاد بگیرند، تجربه کنند و ارتباط قوی‌تری با هم بسازند.

منبع:برترینها

تاریخ انتشار : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

یک افطاری ساده، پُر از مهربانی

3517205_154

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این روزها به مناسبت ماه رمضان سفره های افطاری ساده و پُر از معنویت به دور از هر گونه تجملات و چشم و هم چشمی گسترده می شوند که تنها صفا و صمیمت در این افطاری ها دیده می شود.

ماه رمضان در روستای گلین رود بخش چندار ساوجبلاغ حال و هوای خاصی دارد میهمانان خدا با شور و اشتیاق از لحظه لحظه این ماه پر برکت استفاده می کنند.

نزدیکی های افطار که می شود از سراشیبی کوچه های باریک و کوهستانی روستا مردان و زنان به سمت مسجد روستا در حرکت هستند تا هم نماز خود را به جماعت بخوانند و هم در کنار هم روزه خود را با یک افطاری ساده باز کنند .

یزدان تواضعی می گوید ماه رمضان زیباست و زیبایی اش به این وحدت و همدلی اهالی است.

ابراهیم کوهپر یکی دیگر از اهالی می گوید سفره هایی در این ایام پهن می شود رنگ و بوی خدایی دارد.
وی می گوید هر روز نوبت یکی از هم محلی هاست و بانی این سفره با محبت است و تعدادی از زنان و مردان روستا هم کمک می کنند تا این سنت حسنه به خوبی بر گزار شود.

سفره های افطاری ساده، سفره هایی که با نان، پنیر،سبزی، خرما، چای تزیین شده، در این سفره ها خبری از تجملات و چشم و همچشمی نیست، در این سفره ها تنها مهربانی و معنویت دیده می شود و فقیر و غنی کنار هم بر سر یک سفره نشسته و روزه خود افطار می کنند.

افطاری دادن در ماه رمضان بسیار سفارش شده به طوری که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: کسی که روزه داری را افطار دهد، برای او ثوابی مانند ثواب روزه دار است و کم نیستند روزه دارانی که این روزها سفره هایی را در توان خود برای افطاری دادن می گسترانند.

در سفره های ساده افطار خیل عظیمی از روزه داران به دور از تجملات بر سر سفره هایی که رنگ و بوی بهشتی دارند می نشینند و پذیرایی می شوند، سفره هایی که زندگی ساده و بدون چشم و هم چشمی را ترویج می دهد.

گزارش امروز افطاری ساده از مسجد روستای گلین رود در بخش چندار ساوجبلاغ ، این روستا از مرکز شهرستان ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و تمام جاده کوهستانی است.

تاریخ انتشار : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

مهربانی طرح و نقش در نمایشگاه «اطلس هنر»

1298150_292

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه صبا، به مناسبت هفته گرافیک و با همکاری مؤسسه فرهنگی و هنری صبا و دانشگاه شریعتی تهران نمایشگاه «اطلس هنر»، عصر دوشنبه، ۱۲ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ درنگارخانه آینه مجموعه فرهنگی هنری صبا افتتاح می‌شود.در این نمایشگاه ۱۰۰ اثر در گرایش‌های نقاشی، نقاشیخط، حجم، نگارگری‌، عکس، خوشنویسی و… از ۳۵ استاد دانشگاه شریعتی آقایان و خانمها :

جلال شباهنگی
معمار زاده
خلیل کویکی
علی صیدی
مصطفی خزایی
جلال عطار زاده
نورین معتمد
هوزانا رحیمی
فرزانه محجوبی
حمید رحیمی بافرانی
حمیده صفایی عرشی
سید وریا هاشمی
مهدیه طاهریان پور
فاطره شیری
فرشته زمانی
حکمت رحمانی
مریم اخباری
مرجان مظاهری پور
ویدا کریمی میرآبادی
نسرین صدیقیان حکاک
علیرضا کاویان راد
سحر اسمعیل طهرانی
فرزانه تاجیک
عرفانه اسماعیلی
فریدون مردانی
شیدا حاجیوند
اکرم رحیم تبریزی
مریم میرزا بیگی
کاترین نظری
مریم منوچهری پور
نسترن عنبری
یدالله تناور
کامبیز برنجی
ستاره تراب زاده طاری
اسحق حنیفه

در معرض دید بازدید کنندگان قرار خواهد گرفت.نمایشگاه اطلس هنر تا ۱۹ اردیبهشت‌ماه همه روزه به جزء روزهای تعطیل از ساعت ۱۰ تا ۱۹ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

تاریخ انتشار : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

مهربانی به قلم اساتید دانشگاه و ناشران مهربان

۲عزیزستان

 

جلد نخست   دو کتاب  با عنوانهای  «مهربانی به قلم اساتید » و «مهربانی به قلم ناشران » با مشارکت اساتید و ناشران مهربان

شما می توانید  با  ارسال عدد ۹۸۲  به شماره سامانه  پیامکی انتشارات عزیزستان  ( شماره ۳۰۰۰۷۶۱۸۸۰  ) علاقه مندی خود را به حضور در این کتاب اعلام  وبا  نگاشتن مطلب و پرداخت هزینه مشارکت در تولید کتاب و پیش خرید ، علاوه بر شرکت در این حرکت فرهنگی ، با عنوان نویسنده در این کتاب، همکاری نمایید ، انتشارات عزیزستان نیز متعهد خواهد بود تا معادل مبلغ پرداختی به شما  کتاب تقدیم نماید. مبلغ قابل پرداخت به ازای هر صفحه ، ۲۵,۰۰۰ تومان می باشد درگاه بانکی جهت واریز مبلغ http://IDPay.ir/azizestan  لطفا شماره تراکنش فیش بانکی را با استفاده از بخش «سابقه مشارکت شما» در صفحه دریافت کتابارسال نمائید. این امکان وجود دارد که عکس شما به عنوان نویسنده مطلب  و نشانه انتشارت شما نیز در این کتاب چاپ شود در صورت تمایل یک عکس ۶×۴ پرسنلی  از خود  به همراه متن و نشانه انتشاراتان را برای ما ارسال نمائید.

توضیحات: در صورت بروز هر گونه مسأله در روند ارسال مطالب، می توانید از ایمیل عزیزستان و همچنین با استفاده از آدرس bookazizestan@gmail.com و یا از صفحه تماس با ما، استفاده نمایید. همچنین با ارسال عدد ۱۰۰ به سامانه پیامکی ما به شماره ۳۰۰۰۷۶۱۸۸۰ ، با شما تماس گرفته خواهد شد.

تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

نوروز مهربانی و همدلی/ امید زندگانی: همدلی با عصبیت و غرض ورزی همسویی ندارد/ فرهنگ قناعت را وارد زندگی مان کنیم

hayatkhalvat.com-تجاوز-امید-زندگانی-به-دختر-و-99-ضربه-شلاق

 

امید زندگانی بازیگر سینما، تلویزیون و رادیو در گفت وگو با خبرنگار شفقنا زندگی گفت:  همدلی ریشه فرهنگی و زاد بومی دارد، مردمی که از قدیم الایام در سرزمین هایی زندگی می کردند که باید با در کنار هم بودن ادامه حیات می یافتند و برای حفظ منافع مشترک، این همدلی به شکل غریزی شکل گرفت و بعد با وجود خانواده و علاقه بین اعضا همدلی با یک احساس حمایت  و حفظ امنیت آن مجموعه همراه شد.

وی در ادامه افزود: یکی از ابزارهای همدلی متاسفانه منابع قتصادی است ما برای حفظ جمع و حیاتمان لاجرم به مصالح اقتصادی نیاز داریم و اگر قرار باشد همدلی در سال آینده برای مردم به وجود بیاید طبیعتا باید مسائل اقتصادی توسط بانیان امر به یک تعادل برسد.

زندگانی با اشاره به این موضوع که برای حفظ تعادل همه باید تلاش کنند گفت: این فلش دو طرفه است. علاوه بر تلاش مسئولان برای بهترشدن اوضاع، مردم هم سعی کنند قدری صبر و تحمل خود را بیشتر کرده و قناعت پیشگی رابه فرهنگ خود اضافه کنند.

بازیگر سریال های «ملکوت» و «رسم شیدایی»  به اهمیت تغییر نگاه و روش زندگی برای بهبود اوضاع اشاره کرد و افزود: در حال حاضر نمی توانیم زندگی ایده آلیستی داشته باشیم، پس هر چیزی را در حد بالای آن نخواهیم، البته نمی گویم به حد پایین بسنده کنیم ولی متوسط یک زندگی که در عین سادگی، رفاه نسبی در آن جریان دارد با قناعت پیشگی امکان پذیر است.

وی ادامه داد: وقتی نمی توانیم به علل مختلف وضعیت و شرایط را تغییر دهیم هرچه سر به در بسته بکوبیم جز اینکه سر خودمان درد بگیرد اتفاق قشنگ تری نمی افتد و باید بدانیم  همدلی با عصبیت ها همسویی ندارد.

امید زندگانی تصریح کرد: به دور از شعار زدگی می خواهم بگویم که در صحبت بزرگ ترها همیشه هست که می گویند سال را با دعای خیر شروع کنیم، همانطور که در ماه مبارک رمضان با روزه داری وارد ضیافت الهی می شویم  و تنها در این روزه داری از غذاخوردن امتناع نمی کنیم بلکه زبان و گوش و اندیشه و هرچه با آن سر وکار داریم را تلاش می کنیم که پاک نگه داریم در سال جدید هم خود را از بخشی از ایرادات منزه کنیم.

این بازیگر سینما وتلویزیون ادامه داد : سال جدید فرصتی است تا به اشتباهات پشت سر نگاه کنیم اگر دلی را شکستیم  یا دل خودمان شکسته شد به علت ها توجه کنیم و ببخشیم و علت های ناپسند را تصحیح کنیم، اگر در زندگی هدف های غیر معقول و اشتباه انتخاب کردیم آن را اصلاح کنیم و حداقل سعی کنیم پنجاه درصد از خصلت هایی که باید اصلاح شود را لااقل در سال پیش رو  اصلاح کنیم در این صورت است که سال برای ما زیباتر و نو می شود و خود ما نیز نو می شویم.

زندگانی گفت: اگر فرد به فرد جامعه این نگاه را داشته باشند، اول خانواده و بعد جامعه با نو شدن و همدلی به سمت روزهای بهتری می رود.

بازیگر فیلم سینمایی «پسران آجری» درخصوص چگونگی سهیم شدن در شادی ها و مهربانی کردن ها  بیان کرد: برای سهیم شدن در این مهربانی سرمان را از نوک پایمان برداریم و روبرو و چپ و راستمان را نگاه کنیم  اگر ببینیم آدم هایی که در کنار ما زندگی می کنند چقدر از ما مشکلات بیشتری دارند و چقدر از ما ضعیف تر هستند و ما چقدر می توانیم مکمل مهربانی برای آنها باشیم به طور حتم با همراهی و کمک کردن همگی حال بهتری خواهیم داشت.

امید زندگانی در ادامه به اهمیت همدلی اشاره کرد وگفت : توجه کردن به دیگران باعث می شود تا ما مشکلاتی را که در سال قبل داشتیم و نتوانستیم حل کنیم در سال جدید با فکر کردن بارش را به دوش نکشیم ما باید سعی کنیم در سال جدید تاثیرگذارتر باشیم. وقتی برای فردی از جامعه توانستیم کاری را انجام دهیم و باری از دوشش برداریم کاینات نیز این انرژی را برمی گرداند، مصداق شعر تو نیکی می کن و در دجله انداز؛  پس مطمئن باشیم ایزد روزی در بیابان این انرژی مثبت را باز می گرداند.

وی افزود : ما وقتی نگاه به زندگی ایده ال داریم به خرده فرمایشات نگاه می کنیم، چرا حقوقم را دیر دادند؛ چرا در را برای من دیر بازکردند و چرا و چراهای دیگر، بهترین هدیه در سال جدید که می تواند در صبرپیشگی و قناعت مردم بیشتر موثر باشد صداقت مسئولان است اگر مسئولان با مردم روراست باشند، زندگی شفاف آنها این شبهه را برطرف می کند که تنها مردم نیستند که تحت فشار مضاعف اقتصادی به سر می برند .

زندگانی گفت : اگر مردم ببینند مسئولانی که مسئولیتی بزرگتر از یک خانواده را برعهده دارند نیز در سختی های آنها شریک هستند به نوعی الگوسازی می شود .

این بازیگر افزود : قشر هنرمند و ورزشکار بالاتر از ما سیاستمداران و روحانیون عزیز که در اوایل پیروزی انقلاب الگوی ملت بودند امروز هم زندگیشان می تواند الگوی مناسبی برای عموم مردم باشد.

امید زندگانی در دعای پایان سال برای مردم گفت: من آرزو می کنم در سال جدید رونق مهربانی و عشق  بیشتر شود هرچند می دانیم در سال پیش رو شاید رونق اقتصادی نخواهیم داشت ولی مردم با رونق دوستی ها و همدلی ها به یکدیگر آرامش هدیه کنند، امیدوارم در سال جدید شاهد لبخندهای مکرر باشیم و با آغوش باز به یکدیگر کمک کنیم و سعی کنیم در روابط اجتماعی حتی رانندگی و خرید و فروش ها مهربان و تابع قانون اجتماعی و انسانی باشیم. ما مردم بدون فشار از بالا می توانیم با رعایت قانون انسانی و اخلاقی بهترین کمک را به یکدیگر داشته باشیم.

وی ادامه داد: برای مهربانی کردن نیاز نیست کار سختی انجام دهیم همین که در ایام نوروز رانندگی در جاده های خارج از شهر برای یک لحظه زودتر رسیدن حق دیگران را پایمال نکنیم؛ نوعی مهربانی به خود و دیگران است، این پایمال کردن حق به پایمال شدن جان یک انسان و از هم پاشیدن یک خانواده منجر می شود اگر ما این مساله را به عنوان نمونه در نظر بگیریم به این نکته می رسیم که یک نفر این حق را ندارد برای منافع خود حق دیگران را ضایع کند رعایت همین یک نکته کوچک می تواند فردای بهتری را رقم بزند.

زندگانی با تشکر از شفقنا برای راه اندازی این پویش اثرگذار گفت : من در شبکه های اجتماعی به طور حتم از این پویش حمایت می کنم و دوست دارم در این پویش از خانم ها نسرین مقانلو، نیکی کریمی، مهتاب کرامتی، همچنین آقایان مجید مظفری و استاد جمشید مشایخی که هرکدام به نوعی بت های هنری و اثرگذار در جامعه هستند دعوت کنم.

تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۷

برگزاری مسابقه عکاسی «پدر مهربون من»

1258695_686

به گزارش ایکنا از قزوین به نقل از روابط عمومی کانون های مساجد استان قزوین، «اکرم اسدی» گفت: به مناسبت فرارسیدن ولادت با سعادت امیرالمومنین (ع) و روز پدر مسابقه عکاسی «پدر مهربون من» توسط این کانون برگزار می شود.
مسئول کانون فرهنگی هنری سراج مسجد صاحب الزمان(عج) روستای باورس از توابع قزوین ادامه داد: این مسابقه عکاسی با هدف گرامیداشتن مقام و جایگاه پدر برگزار می شود که علاقمندان به شرکت در این مسابقه می توانند عکس های خود را در موضوعات دستان پدر، تلاش پدر(کسب معیشت حلال)، صبر و صلابت پدر، سیمای پدر، مهربانی پدر، پدر در خانه، عبادت پدر، خانواده و صله رحم ارسال کنند.
وی عنوان کرد: هر فرد می تواند برای شرکت در این مسابقه فقط یک عکس را در موضوعات مذکور از طریق شماره همراه ۰۹۳۵۹۴۶۴۱۷۲و آی دی های تلگرامی yamolanamahdi@ و yazeynab۱۳۱۸@ ارسال کند.
اسدی با اشاره به شرایط ارسال آثار در این مسابقه توضیح داد: عکس می تواند به صورت تکی، جمعی و یا سلفی باشد، افرادی که پدرشان در قید حیات نیستند می توانند با همسر و فرزندان خود عکس بگیرند، عکس‌ها باید بدون ویرایش و فتوشاپ بوده و فاقد لوگو، نوشته و تاریخ باشد.
وی تأکید کرد: شرکت کنندگان در مسابقه عکاسی نام و نام خانوادگی، نام پدر و شماره همراه خود را به همراه عکس ارسال کنند.
مسئول کانون فرهنگی هنری سراج مسجد صاحب الزمان روستای باورس از توابع قزوین یادآور شد: علاقمندان شرکت در مسابقه عکاسی «پدر مهربون من» تا پایان روز دوشنبه ۲۷ اسفند ماه فرصت دارند تا عکس های خود را ارسال کنند.
وی خاطر نشان کرد: به پنج نفر از شرکت کنندگان در مسابقه عکاسی به قید قرعه، پنج کارت هدیه از طرف شورای اسلامی و دهیاری باورس در شب جشن میلاد امام علی (ع) اهدا خواهد شد.
انتهای پیام

تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

نان مهربانی در تبریز!

images

شفقنا زندگی- یک نانوایی در تبریز، نان‌های اضافه را دم در می‌گذارد تا اگر کسی به نان نیاز داشت برداشته و پولش را همونجا بگذارد و یا اگر کسی هم پول نداشت رایگان نان را ببرد…

فارس گزارش می‌دهدنان‌های این نانوایی عطر مهربانی دارد+عکس

در روزگاری که بسیاری از مهربانی‌ها به فراموشی سپرده شده است، نانوایانی هستند که با همت بزرگشان، چراغ مهربانی را در مغازه کوچکشان روشن نگه داشته‌اند.

نان‌های این نانوایی عطر مهربانی دارد+عکس

مجله فارس پلاس؛ حمیدرضا تاجی: دیوار مهربانی، ایستگاه مهربانی، سبد مهربانی، یخچال مهربانی و … از جمله اتفاقات بسیار خوب و خیرخواهانه ای بود که چند سال پیش می‌توانستیم به وفور آن‌ها را در کوچه و خیابانهای شهرمان ببینیم. متاسفانه رفته رفته این موج که با پسوند «مهربانی» معروف شده بود و حال خوبی به شهرهایمان می‌داد از بین ما رخت بربسته است.

اما شاید یکی از «مهربانی‌»هایی که در این سال‌ها رنگ و بوی فراموشی به خود نگرفته «نان مهربانی» است. نان مهربانی هنوز در برخی نقاط کشور به شدت طرفدار دارد.

همین چند ماه پیش بود که  طرح  سراسری نان مهربانی در جنوبی ترین جای ایران(زابل) با استقبال رسانه ها روبرو شد حالا یک نانوایی خوش ذوق در شمالی ترین نقطه ایران(ساری) چند ماهی است که این طرح را در نانوایی‌اش کلید زده است.

ساروی ها و یا مسافران این شهر شمالی اگر طی ۲ سه ماه اخیر از بلوار شهید بهشتی(خزر) ساری گذر کرده باشند حتما تابلوی آبی رنگ بزرگی که روی آن بزرگ نوشته شده «نان مهربانی» نظرشان را جلب کرده؛ تابلویی که روی آن این حدیث از پیامبر مهربانی ها چاپ شده است: «نان را گرامی بدارید زیرا خداوند آن را گرامی داشته است، پس هرکس نان را گرامی بدارد، خداوند نیز او را گرامی خواهد داشت».

جلوی نانوایی که برسی شعری از گلستان سعدی که به نان اشاره کرده، روی شیشه چاپ شده است؛ «ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند/ تا تو نانی که به کف آری و به غفلت نخوری»

از هادی طالبی مدیر نانوایی درباره این نوشته ها پرسیدیم که او می‌گوید: «ما سعی کردیم با این احادیث و اشعار، در همان مدت زمان کوتاهی که مردم در صف نانوایی هستند توجهشان را به اهمیت نان جلب کنیم تا کمتر شاهد اسراف این برکت الهی باشیم.»

او درباره اجرای طرح نان مهربانی هم که این نانوایی را با سایر نانوایی های شهر متمایز کرده، این گونه توضیح می‌دهد: «این طرح را با پیشنهاد یکی از دوستان ۲ سه ماهی است آغاز کردیم ولی فکرش را هم نمی کردیم در همین مدت کوتاه چنین استقبالی از این طرح شود به طوری که علاوه برآنکه بسیاری در شب‌های جمعه برای امواتشان تنور را نذر فقرا می‌کنند، برای برخی عادت شده که کنار خرید نان برای خودشان یک کارت مهربانی هم برای نیازمندان خریداری می‌کنند.»

در این نانوایی هر مشتری در ازای پرداخت هزار تومان یک کارت مهربانی دریافت و آن را روی تابلوی جلوی نانوایی نصب می‌کند تا نیازمندان هنگام مراجعه به جای پرداخت پول، کارت را به نانوا دهند و نان رایگان دریافت کنند.

این سوال برایمان پیش آمد که آیا این موضوع باعث نمی‌شود که برخی نیازمندان خجالت بکشند که از این کارت ها استفاده کنند که طالبی این گونه پاسخمان را داد: «برخی نیازمندانی که به ما مراجعه می‌کنند را ما می‌شناسیم و هنگام مراجعه نان رایگان به آن ها می دهیم و بعد خودمان یک کارت مهربانی را از تابلو بر می‌داریم. برخی دیگر هم نیازمندان آبرومندی هستند که توسط ما و یا خیرین شناسایی شدند، ما شخصا نان را درب منزلشان به آن ها تقدیم می‌کنیم.»

صاحب این نانوایی همچنین درباره قراردادهای عمده در این نانوایی می‌گوید: «این گونه هم نیست که فقط مردم را به کار خیر تشویق کنیم و خودمان کنار بایستیم. ما برای این که خودمان هم از قافله خیرین عقب نمانیم تصمیم گرفتیم تا ۵ درصد از سود حاصل از قرارداهایمان با سازمان‌ها، ادارات، مدارس و … را به نیازمندان اختصاص بدهیم.»

درباره کاغذی که روی یکی از شیشه های نانوایی نوشته بود، هیچ گونه مکملی (جوش شیرین) استفاده نمی‌شود، پرسیدیم و آقای طالبی جواب داد: «با این که در این نانوایی انواع نان بربری از سیخی، تهرانی، لقمه‌ای، ساندویچی و … پخت می شود اما مطلقا از جوش شیرین استفاده نمی‌کنیم. حتی برای نان های کنجدی هم از کنجدهای محلی بجای کنجدهای رایج در بازار که به کنجد زرد(چینی) معروف است استفاده می‌کنیم.»

یکی از مشتریان نانوایی هم درباره علت خریدش از این نانوایی می‌گوید: مهمترین دلیل خریدم از این نانوایی عطر و طعم طبیعی نان‌های این نانوایی است که به دلیل عدم استفاده از جوش شیرین است. همچنین نان‌های کنجدی این نانوایی زیره و سیاه‌دانه هم دارد که یک حُسن محسوب می‌شود.

در آخر یک کارت مهربانی را برای مشارکت در طرح نان مهربانی خریداری کردیم تا روی تابلو نصب کنیم که این حدیث روی کارت هم نظرمان را جلب کرد: «امیرالمومنین علیه السلام: از بخشش اندک شرم مدار که محروم ساختن از آن، اندک تر است.»

تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۷

رجب؛ ماه جوشش مهربانی‌ها و پاکی‌ها

pX1552019762
به گزارشتیتربرتر؛

صدای دعوت و بشارت از سوی ملائک آسمان به اهل زمین به گوش می‌رسد و این طنین آواز خوش ملکوتیان است که در مهمانی عالم هستی می‌پیچد.

صدای خوش نیایش است که در هفت آسمان طنین افکن شده و میهمانی از جنس نور و عشق و حضور برپا می‌شود. صدای روح بخش و قدسی ماه رجب، صدای جوشش چشمه مهربانی‌ها و بخشش‌ها به گوش می‌رسد.

خوان رحمت الهی به وسعت زمین و زمان گسترانیده شده و همه با بوی خوش ماه رجب مست عبودیت شده و در غبار لحظه‌ها دست بر حلقه وصل الهی می‌برند تا از جام می بندگی جرعه‌ای نوش کنند.

رجب؛ ماه خودسازی و توشه گرفتن

علامه شیخ نجاح طائی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، رجب را ماه خودسازی و توشه گرفتن عنوان کرد و گفت: این ماه هفتمین ماه از سال هجری قمری است که رجب نام دارد و نباید فضیلت آن را به بوته فراموشی سپرد.

وی، حرمت و قداست این ماه را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: چهار ماه در قرآن کریم با تعبیر «حرم‏» یعنی برخوردار از حرمت ‏یاد شده است که یکی از آنها رجب است و در آن قتالو کشتار حرام می‌باشد.

مؤلف تفسیر اهل بیت (ع) به حدیثی از نبی مکرم اسلام اشاره و بیان کرد: «رجب ماه بزرگ خداست و هیچ ماهی در حرمت و فضیلت‏ به درجه و ارزش رجب نمی‌رسد و قتال با کافران در این ماه حرام است، آگاه باشید که رجب ماه پروردگار است و شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است و اگر کسی در ماه رجب حتی یک روز روزه بدارد خدا را از خود خشنود ساخته و خشم الهی از او دور می‌گردد.»

وی با عنوان اینکه فرا رسیدن این ماه، نعمت بزرگی است که باید از آن بهره فراوان ببریم تصریح کرد: نباید شب‌ها و روزهای ماه رجب را با غفلت سپری کنیم زیرا عبادت و نیایش، نماز و روزه، دعا و صلوات و سرانجام به یاد خدا بودن و تذکر در این ماه خجسته، لذتی خاص دارد.

رسول خدا (ص) می‌فرماید: ماه‌های رجب و ماه شعبان دو ماه من هستند و ماه رمضان ماه امت من است

این نویسنده ضد تکفیر در بخش دیگری از سخنان خویش به حدیثی از نبی مکرم اسلام اشاره کرد و گفت: رسول خدا (ص) می‌فرماید: هان! ماه رجب و ماه شعبان دو ماه من هستند و ماه رمضان ماه امت من است. آگاه باشید، هر کس یک روز از ماه رجب را با ایمان و اخلاص روزه بگیرد، مستوجب رضوان بزرگ الهی می‌شود و روزه‌اش در آن روز بی گمان خشم خداوند را فرو می‌نشاند و دری از درهای دوزخ را بر روی خویش می‌بندد.

وی ماه رجب را یکی از چهار ماه حرام ذکر کرد و گفت: در این ماه هرگونه جنگ و خون‬‌ریزی نهی شده است و اسلام در هر سال برای پیروان خود یک آتش ‏بس چهار ماهه اعلام می‌کند که این خود نشانه روح صلح‏ طلبی اسلام است. البته اگر دشمن بخواهد از این قانون اسلامی سو استفاده کند و حریم ماه‌های حرام را بشکند، اجازه مقابله به مثل به مسلمانان داده شده است.

آیت الله طائی به ثواب روزه در ماه مبارک رجب اشاره و بیان کرد: اگر کسی یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، نه تنها خداوند را خوشنود می‌کند بلکه این روزه او را از خشم خدا را در امان نگه می‌دارد و دری از درهای دوزخ بر روی او بسته می‌شود.

أین الرجبیّون … نزدیک است که باران بگیرد…!!! صدای قدمهایش را می‌شنوی؟ آسمان، ابرهای مغفرت خداوند را آرام آرام، به سوی زمین، سوق می‌دهد …. و این یعنی… رجب فرا رسید…. و دوباره خداوند است که مثل همیشه سر قرارمان حاضر می شود… همان قرار همیشگی…. من العفو می‌گویم… و او اجابت می‌کند.

چه خوش است لحظه‌های مستی بندگی در مقابل پروردگار هستی.. به راستی که اگر رجب نبود لحظه‌های خالی ذهنمان نجوای نمناک خدایی شدن را کم داشت.

صفحه 1 از 1912345...10...قبلی »