خبر

آیا با همسر خود مهربانید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،توجه به همسر، عامل اصلی تحکیم پیوند عاشقانه میان زن و مرد است. اگر به دنبال خانواده‌ای شاد و محیطی سالم هستید، محبت و توجه را از همسرتان دریغ نکنید. ابراز محبت به همسر بسیار حائز اهمیت است. گفتن کلمه دوستت دارم به همسر باعث دلبستگی بیشتر وی می‌شود، بنابراین محبت خود را هم با گفتار و هم با رفتار به همسرتان نشان دهید.

از خانم‌ها و آقایانی که چندین سال از زندگی مشترکشان می‌گذشت و صاحب فرزند شده اند سوال کردیم که آیا گذر سال‌ها و تولد فرزند تاثیری روی ارتباطشان گذاشته است؟

آقای جوانی گفت: تقریبا ۸ سال پیش، فرزند دار شدم. خوشبختانه بعد از بچه دار شدن رابطه من و همسرم در زندگی مشترک بسیار بهتر از قبل شده و محبت هردویمان هم بیشتر از قبل شده است و این حس بسیار خوشایندی است.

خانم جوانی که به تازگی صاحب فرزند شده است هم گفت: خوشبختانه محبت و مهربانی همسرم از قبل بیشتر هم شده و اتفاقا به همسرم می‌گویم یک ستون به ستون‌های خانه اضافه شده است. بعد از تولد فرزندم هر دو تلاش بیشتری برای حفظ آرامش در زندگی مشترک انجام می‌دهیم.

آقای دیگری در پاسخ اینگونه گفت: شاید توجه ما به یکدیگر مثل روز اول نباشد، آن هم به خاطر روزمرگی‌هایی که وجود دارد. بالاخره فرزند که به دنیا می‌آید یکسری مسائل مالی را هم به همراه دارد و ذهن بیشتر به این مسئله معطوف است و دغدغه‌های جدیدی برای پدر ایجاد می‌شود و توجه به همدیگر کمتر می‌شود، ولی من و همسرم تلاش کرده ایم که تعادل را برقرار کنیم، به این صورت که برنامه‌های تفریحی بگذاریم و چیزهایی که دوست داریم برای همدیگر تهیه کنیم.

خانم دیگری گفت: زمانی که بچه به دنیا می آید، مادر مشغول فرزند داری و رسیدگی به او می‌شود و مرد خانه احساس می‌کند که محبت خانم کمتر شده است. بالاخره همکاری زوجین در این امر بسیار مهم است.

حمید رضا بابا مرادی روانشناس و استاد دانشگاه درباره آسیب‌های توجه نکردن به همسر در زندگی مشترک گفت: توجه، گستره‌ی بسیار وسیعی دارد. بعضی اوقات توجه کم یا توجه زیاد، توجه‌های اشتباهی و یا توجه در زمان‌های اشتباه می‌تواند تاثیرات مخربی در زندگی مشترک داشته باشد.

وی با اشاره به استراتژی‌های پویا در روانشناسی بیان کرد: این استراتژی مربوط به زمانی است که یکی از زوجین به همسرش بگوید دوستت دارم و همسر مجددا این جمله را از او درخواست کند و او پاسخ دهد که یکبار گفته ام و تغییری در تو ایجاد نشده است و زمانی که دوستت نداشتم می‌گویم که دوستت ندارم. در حقیقت پویایی در دوست داشتن با یک بهانه، لفظ و یا رفتار خودش را نشان می دهد. هم خانم و هم آقا باید محبت خودشان را به یکدیگر نشان دهند. خانم‌ها و آقایان هر کدام موارد و انتظارات خاصی از یکدیگر دارند، اما تفاوت‌هایی کلیدی بین خواسته‌های آنان وجود دارد که نباید نسبت به آن‌ها بی تفاوت بود.

این روانشناس تصریح کرد: همه افراد دوست دارند به خوبی از طرف شخصی که دوستشان دارند، شناخته شوند و از طرفی دوست دارند که توسط آن فرد نیز دوست داشته شوند. شاید با خودتان فکر کنید که شما با وجود شناخت تمام ویژگی‌های منفی و مثبت همسرتان باز هم او را دوست دارید، اما این تنها کافی نیست.

بابا مرادی ادامه داد: خانم‌ها بیشتر به توجه علاقه‌مند هستند و آقایان تایید را دوست دارند. هم توجه و هم تایید، بال های رابطه‌ی زناشویی و زندگی مشترک هستند. برخی از افراد میزان درخواست توجه شان بیشتر از بقیه است. ابتدا فرد باید ببیند که همسرش دارای چه تیپ شخصیتی است و از چه نوع توجه ایی خوشحال می‌شود.

وی تصریح کرد: زمانی که افراد با یکدیگر ازدواج می‌کنند، یکسری وظیفه ایی در قبال همسرشان دارند. یکی از آن وظایف، داشتن دفترچه راهنمای همسرشان است. هر فردی دارای یک دفترچه راهنما است. ممکن است شخصی با یک رفتار، عصبانی شود، ولی فرد دیگر با همان رفتار عصبانی نشود و برایش نکته مهمی نباشد. این عواملی که باعث شادی و یا خشم خودمان می‌شود را باید در دفترچه داشته باشیم و به همسرمان ارائه دهیم.

این روانشناس درباره توجه کردن‌های نادرست گفت: برخی از افراد در جمع به صورت افراطی به همسرشان توجه می‌کنند که این امر باعث به وجود آمدن دعوا بین زوج‌های دیگر در آن مهمانی می‌شود. در صورتی که در خانه به این اندازه به همسرش توجه و محبت نمی‌کند. به همین دلیل بیشتر آقایان تمایلی به دورهمی و مهمانی‌ها ندارند. زیرا مدام احساس می‌کنند در حال اشتباه کردن هستند یا آن طوری که همسرشان می‌خواهد نمی‌توانند باشند. به این عوامل، مخصوصا خانم‌ها باید توجه بیشتری کنند.

وی افزود: در روایات هم آمده است که میزان ایمان، با میزان محبت به زن ارتباط مستقیم دارد و هر قدر ایمان زیادتر شود میزان عشق به زنان بیشتر می‌گردد. امام صادق علیه السلام میزان محبت به اهل بیت را با عشق به زنان می‌سنجد و می‌فرماید «هر قدر محبت به اهل البیت بیشتر باشد میزان محبت به زنان بیشتر است». زوجین باید به یاد داشته باشند زنی که ازدواج کرده، فقط مادر بچه‌ها نیست. پس هرگز از قرارهای عاشقانه بین خود و همسرتان صرف نظر نکنید و این کار را بی اهمیت نشمارید. انجام دادن فعالیت‌های مشترک با یکدیگر می‌تواند روابط شما را مستحکم و شادتر کند.

این روانشناس تاکید کرد: در زندگی مشترک چیزی که همسران از یکدیگر انتظار دارند توجه و محبت است. برای حفظ و تقویت رابطه باید به همسر ابراز محبت کرد. محبت و توجه، حد و مرزی نمی‌شناسد، اما هر چیزی که از حد تعادل خارج شود، تبدیل به مشکل در زندگی می‌شود. نه مردان و نه زنان، همسری که دائم به آن‌ها توجه داشته باشد و آن‌ها را کنترل کند را دوست ندارند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

دکمه بازگشت به بالا