خبر

سلام فرمانده

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سلام فرمانده (ویدئو سلام فرمانده)

برای تاثیر گذاری در هر جامعه ای  بهترین روش  بر قرار کردن ارتباط با کودکان و نوجوانان ان جامعه است  چرا که اگر کودکان  نوجوانان  را در یابیم و بتوانیم تاثیر مورد نظر را در ذهن رفتار علایق و خواسته های آنها ایجاد کنیم این تاثیر نه تنها در خود انها نهادینه خواهد شد بلکه  هم زمان روی اطرافیانت خصوصا افراد در جه یک خانواده این قشر ماثر و چشم گیر خواهد بود .

این مهم را  رهبر معظم انقلان حضرت ایت الله خامنه ای مدظله اعالی در سال ۱۳۹۴ در یکی از سخنرانی ها به آن اشاره فرموده بودند که : اگر بتوانیم یک سرود زیبایی اسر گذار خوش مضمون درست کنیم جوری که وقتی بچه ها تو کوچه راه می روند از خانه به مدرسه  میروند زیر لبشون اونو زمزمه کنند اگر این کار را بتوانیم بکنیم یک کار بسیار بزرگی کردید

هرچند که با تلاشهایی که هنرمندان طی این شش سال گذشته داشتند موفق به دست یابی به چنین سرودی نشد و تنها اخیرا سرود سلام فرمانده توانست گام نخستین در این مقبولیت را از جانب کودکان و نوجوانان بردارد باز جای خرسندی است که این اتفاق رخ داد اما در هر رخ داد فرهنگی برای ادامه دار بودن و قوام بیشتر این نوع  حرکت ها  نیاز به نقد و بررسی موشکافانه آن دارد که هر یک از علاقه مندان متخصصین و کار شناسان لازم اسن از منظر خود به آن نگاه و نقدی سازنده بر ان داشته باشد .

قبل از نقد چگونگی شکل گیری سرود سلام فرمانده  شرحی که در اشاره رهبر معظم انقلاب در ساخت سرود بود دقت بیشتری کنیم پنج نکته اصلی در مطلب رهبری تا کید شده بود  زیبایی، اسر گذاری ، خوش مضمون ، بچه ها ، زمزمه کردن ، که در متن این کار مشاهده می شود .

باهم بخوانیم…

بی شک عاشقانه کار کردن و اخلاصی که در این کار بوده باعث بر خوردار بودن از عنایات صاحب  اثر حضرت مهدی عج الله تعالی فرج الشریف گردیده و این بخش باعث تاثیر گذاری بیشتر این اثر گردید .

نقاط قوت این سرود  در درجه اول انتخاب مخاطب بعنوان خواننده اثر و استفاده از کودکان در این سرود نکات دیگری از جمله  ایجاد حس همزاد پنداری ، متعلق بودن به گروه و دسته ای و خود را بعنوان یک سرباز فدا کار دیدن . استفاده از فرهنگ دینی و بر خوردار بودن از حضور قهرمانان ملی در سرود و پیمان بستن با امامی که حاضر و شاهد هست و همچنین تمثیل و باور پذیری سلامی که به فرمانده در سرود داده می شود به شکلی کاملا دلی تصویر سازی که در ذهن مخاطب از سلامی که هم زمان به امام زمان و مقام معظم رهبری داده می شود در باور پذیری و زنده بودن حضرت مهدی عج الل تعالی فرج شریف در ذهن مخاطب و خاننده سرود بیشتر شکل می گیرد .

حالا با مرور شعر و تجزیه و تحلیل آن همچنین تصویر سازی که در ذهن مخاطب ایجاد می کند بیشتر با این اثر ملی ارتباط بر قرار می کنیم .

متن نماهنگ سلام فرمانده سلام از این نسل غیور جا مانده

سرود شروع می شود  با نام مبارک آقا امام زمان و طلب فریاد رسی از وی  که بسیار آرام شروع می شود و در پی آن کم کم اوج می گیرد

یا مولا یا صاحب الزمان

الغوث الغوث الغوث ادرکنی

⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

در ادامه با زبان خیلی ساده  و فهم همه خصوصا خواننده سرود شروع به گفتگو با امام زمان می کند و بیان این واكگان احساسی با زبان کودکانه صداقت و عشق نهفته در واژگان را افزون تر می کند .

عشق جانم امام زمانم

 ⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

نماهنگ سلام فرمانده

در پی بیان احساس عاشقانه  در توصیف دنیایی بدون امام زمان شرح می دهد و خیلی صمیمانه با او گفتگو می نماید و به گونه ای از او دعوت به حضور می نماید و شرح می دهد اگر تو باشی دنیای ما بهاره و تکرار  این بیت باعث می شود تا مفهوم  شعر بیشتر درک شود .

دنیا بدون تو معنایی نداره

عشق روزگارم وقتی که تو باشی دنیامون بهاره

دنیای بدون تو معنایی نداره

عشق روزگارم وقتی که تو باشی دنیامون بهاره

⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

پس از توصیف دنیای بدون حضرت مهدی عج که نوعی  خواهش و دعوت برای  ظهور طلقی می شود . بلا فاصله  باور زنده بودن و حاضر و ناظر بودن امام زمان در هر مکانی که نام مبارکشان را ببریم در وجود خواننده وشنونده شکل می گیرد که در حضور امام عصر ایستاده و آماده به خدمت سلام نظامی می دهد .

و خو و نسل خود را معرفی و  آمادگی خود را به همراه با  رهبر انقلاب اعلام می کند و گویا برای اینکه کودگی اش مانع پذیرش او نشود  کسی که معرف او بوده و اورا برای این خدمت صدا زده را معرفی می کند که من خودم نیامدم سیدعلی ( رهبر معظم انقلاب ) ما را فرا خوانده که بیاییم  .

سلام فرمانده سلام از این نسل غیور جامانده

سـلام فرمانده سیدعلی دهه‌ی نودی‌ هاشو فراخوانده

سلام فرمانده

⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

بخش بعدی نماهنگ

در این بخش حس ملطمسانه و عاشقانه ای واژگان را همراهی می کند و بی اختیار یاد روایت هایی که از التماس نوجوانان برای حضور در جبهه هاب نبرد حق علیه باطل در هشت سال دفاع مقدس به خاطر  شنونده خطور می کند و گویا برای صداقت خود را در این همراهی و حضور نشان دهد از کار هایی کهبرای امام زمان می خواهد انجام بدهد می گوید و اشاره می کند که من می توانم جای کسانی که بسیار دوستت داشته اند باشم  اینجا چون کودکان تفاوت خود را با بزرگسالان خوب احساس می کنند آمدن این مصرع (با همین قد کوچیکم خودم سردارت میشم) باور پذیری اثر را هم براب خواننده هم برای شنونده  افزایش می دهد که با این ادعا ها با اشراف به سن و شرایط فعلی خوانندگاه سرود بیان می شود . و ادامه این سرود را باور پذیر تر می کند

بیا جون من بیا ، بیا یارت میشم

هوادارت میشم گرفتارت میشم

علی بن مهزیارت میشم

با همین قد کوچیکم خودم سردارت میشم

⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

در ادامه میخوانیم…

بیا جون من بیا ، بیا یارت میشم

هوادارت میشم گرفتارت میشم

علی بن مهزیارت میشم

با همین قد کوچیکم خودم سردارت میشم

⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

سلام فرمانده سلام از این نسل غیور جامانده

سـلام فرمانده سیدعلی دهه‌ی نودی‌ هاشو فراخوانده

سلام فرمانده

⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

 در این قسمت  شعر روی نکته  کلیدی در کودکان دست گذاشته که برای خودشان بسیار مهم است و آن اینکه همیشه دوست دارند در همین قامت کوچک کار های بزرگی همچون افراد بزرگسال انجام دهند   و در پی اقرار به نا توانی جسه کوچکش و اعتراف به اینکه می دانم تو می بینی که من قد کوچکی دارم اما برای تو قیام می کند یعنی آنقدر بلند قامت می شوم که مرا بپذیری و برای تاکید بر توانایی تمثیل زیبایی از یک قهر مان ملی با قدی کوتاه میزند و خیلی امید وارانه خود را درصف یاران  حضرت مهدی می بیند

⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

بخش سوم

گویا خواننده سرود هنوز نتوانسته فرمانده خود را متقاعد کند و اشاره می کند گه به سن کم من نگاه نکن  همین تاکید بر واقعیت ها ی جسمانی ارتباط را با مفهوم سرود بیشتر و مطالب بعدی را جذابتر می نماید . و در نهایت کاری را که می داند فرمانده باور دارد که می تواند با سن کمش انجام بده اعلام میکنه که به واسطه باور این نکته نکته های قبلی را نیز باور نمایند :

(نبین کمه سنم با همین دستای کوچیکم همش دعات میکنم)

و اشاره به فدا کردن با ارزش ترین دارایی ها و علائق دنیایی و وابستگی های خانوادگی می کند

(نبین کمه سنم بأبی انت و أمی همه رو فدات میکنم همه رو فدات میکنم)

نـبین کمه سنم تو فقط صدام بزن ببین چیکار برات میکنم

نبین کمه سنم با همین دستای کوچیکم همش دعات میکنم

نبین کمه سنم بأبی انت و أمی همه رو فدات میکنم

همه رو فدات میکنم

⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

سلام فرمانده سلام از این نسل غیور جامانده

سـلام فرمانده سیدعلی دهه‌ی نودی‌ هاشو فراخوانده

سلام فرمانده

⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

بخش چهارم

به نقل از خواننده سرود  آقای ابوذر روحی  در این مسراع  (ان شا الله  روزی لازمت بشم عهد میبندم حاج قاسمت بشم ) الهامی در هنگام ضبط  به وی شد که  با دیدن دعای عهد ایشان بجای ان شا الله خواندند عهد می بندم .

و در فراز های پایانی سرود با اشاره به دعای عهد با امام زمان قول می دهد و با ایشان  سه پیمان می بندند  و در طی این پیمانها الگو هایی را چون  آیت الله بهجت و شهید قاسم سلیمانی را به مخاطب معرفی می کند که می خواهد همچون آنها بشود و آرزوی رسیدن به جایگاه شهید قاسم سلیمانی را می کند .

عهد میبندم روزی لازمت بشم عهد میبندم حاج قاسمت بشم

مثل بهجت و مثل سربازای گمنام خادمت بشم

عهد میبندم که میمونم پای کار این نظام

کاشکی مثل حاج قاسم من به چشم تو بیام

من به چشم تو بیام

⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

و در انتها اشاره به انتظار طولانی  همه برای ظهور حضرت مهدی می شود و دلداری به امام زمان میدهد برای  سربازان هنگام ظهور

هزارو صد و اندی ساله همه عالم دنبال مهدی اند

غصه سربازو نخور آقا سربازات هزارو چهارصدی اند

⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷⊶⊰✾⊱⊷

سلام فرمانده سلام از این نسل غیور جامانده

سـلام فرمانده سیدعلی دهه‌ی نودی‌ هاشو فراخوانده

سلام فرمانده

سلام فرمانده

منبع: مرجع متن آهنگ (ملوتکست _ melotext.ir)

“سالار عقیلی خادم حرم امام مهربانی ها شد” بیشتر بخوانید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا