خبر

یار مهربانی که از کودکی نیازمند یاری است

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، عادت به مطالعه معمولاً از سنین کودکی شکل می‌گیرد و به عنوان یک رویه زندگی تا پایان عمر با انسان باقی می ماند، شکل گیری این عادت در کودکان تا حدود زیادی به مطالعه و تشویق بزرگترها وابسته است.

هیچ تردیدی دراین نیست که بزرگترها نقش زیادی در مطالعه و کتابخوانی فرزندان دارند از این رو مطالعه والدین در ترغیب کودکان و نوجوانان به کتابخوانی بسیار موثر است و کتاب خوب منبع اطلاعات ارزشمند و در خور است که با مطالعه آن انسان به رشد و شکوفایی می رسد.

** فایده‌های مطالعه والدین

کتاب خواندن والدین حتی باعث رشد و تکامل ذهنی و رفتاری کودکان می شود. بنابراین خوب است فرهنگ کتاب خواندن را در خود و کودکمان گسترش دهیم و با آگاهی بیشتر درباره نوع کتاب و تناسب آن با سن فرزندمان تصمیم گیری کنیم.

یکی از مهم ترین جنبه‌های توسعه توانمندی‌های کودک، کتاب خواندن برای وی است زیرا این کار نه تنها برای امروز کودک مفید است بلکه روی شخصیت آینده وی نیز تاثیر مستقیم دارد.

** شخصیت کودک

خواندن داستان و قصه نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد. کودک به کمک قصه و شعرخوانی، یا گوش دادن به آن و یا بازگو کردن قصه‌هایی که شنیده است، چگونگی بیان احساسات، عواطف و افکار را آموخته و یاد می گیرد که چگونه در برخورد با مشکلات شخصی اعتماد به نفس داشته باشد.

داستان‌ها و اشعاری که کودکان می‌خوانند و می شنوند، اثر عمیقی در فکر و روحیه، تخیل و قوت تصور آنان می گذارد و نونهالان را برای شیوه معاشرت با دیگران آماده می سازد.

آموختن مشارکت در حل مسئله و احترام به نظرجمعی، از نتایج مستقیم کتابخوانی برای کودکان است.

یکی از راه‌های کنترل هیجانات کودکان، خواندن کتاب داستان هایی است که به کودکان یاد می دهد ابتدا هیجانات خود را بشناسند و سپس به درستی حالت خود را بیان و آن را کنترل کنند.

** انتخاب کتاب

مساله انتخاب کتاب مناسب، با توجه به فراوانی کتاب‌ها در بازار مشکلی اساسی است از این رو سعی کنید کتابی برای فرزند خود انتخاب کنید که محتوای آن پسندیده باشد و آن را از پیش مطالعه کرده باشید.

کتاب‌هایی انتخاب کنید که حاوی اطلاعات عمومی مناسبی برای کودکان باشد تا توانایی نهفته آنان شکوفایی شود.

کتابها باید کودکان شما را برای زندگی آینده آماده کند از این رو کتابهایی انتخاب کنید که کودکان نسبت به دنیای اطراف خود به شناخت بیشتری برسند و حس کنند که افراد زیادی مثل او در پیرامونش هستند و به نحوی در رفع مشکلات خود تلاش می کنند.

کتاب باید حس پرسش گری و کنجکاوی کودک را تحریک کند و به اصلاح رفتار کودک کمک کند.

در سنین زیر دو سال، از کتاب‌های نرم، پارچه‌ای و مقاوم که در هر صفحه، یک تصویر کامل و مشخص دارند و داستان آنها بسیار کوتاه است، استفاده کنید. در این سنین توجه به بزرگی قطع کتاب و زیاد بودن تصاویر آن مهم تر از متن کتاب است.

در دوره دو تا چهار سالگی، داستان‌های کوتاه هدفمند و کتاب‌های حاوی اشعار ساده و داستان‌هایی که از زندگی روزمره کودک سرچشمه گرفته اند مناسب ترند.

برای کودکان پیش دبستانی کتاب هایی با داستان بلند، لطیفه، قصه‌های محلی و سنتی که ترسناک نباشند، با مضمون مسایل زندگی روزمره سودمندند.

** زمان مطالعه

کودک معمولاً در زمان‌های خاصی خواندن کتاب را دوست دارد بنابراین والدین باید در این اوقات برای آنان کتاب بخوانند.

بیش از حد به مطالعه کتاب اصرار نکنید چون نتیجه معکوس دارد و کودک را از کتاب گریزان می‌سازد، گاهی مطالعه در حضور کودک، تمایل وی را به آوردن کتاب‌هایش و خواندن آنها بیشتر می‌کند. پیش از خواب، زمان مناسبی برای گوش کردن به کتاب خوانی شما است.

نوع خواندن کتاب نیز در اشتیاق کودک به مطالعه تاثیر گذار است. می‌توانید داستان کتاب را با توجه به تصاویر آن بیان کنید. در هنگام خواندن کتاب به کودک فرصت تفکر، تخیل و پرسش دهید که شیوه در کودک نشاط ایجاد می کند.

اغلب کودکان علاقه مند هستند که یک داستان را چند بار بشنوند و بازگویی این قصه‌ها علاوه بر پرورش قدرت حافظه، تمرین مناسبی برای تقویت قدرت بیان بچه‌ها است.

 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

دکمه بازگشت به بالا